Skip to content

871 Preakness AveWayne, NJ 07470

Built 1984

Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
Dec 5, 2019

Property Information

Block1106
Lot1
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,656
Acreage0.49

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$96,500
36%
Improvement Value:$171,100
64%
Total Assessment$267,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,912+4.0%
2024$15,301+1.2%
2023$15,114+0.4%
2022$15,047+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$550,000

To:

Sq Ft2,656DeedBook 3729, Page 280

Property Sale

Sale
$344,000
DeedBook F 155, Page 164

Property Sale

Sale
$254,000
DeedBook S 116, Page 153

Property Built

Built

Year Built: 1984