Skip to content

37 Borzotta BlvdWayne, NJ 07470

Built 1979

Last Sale Price
$572,000
Last Sale Date
Jun 16, 2017

Property Information

Block1103
Lot25
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage2,600
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$121,000
41%
Improvement Value:$176,400
59%
Total Assessment$297,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,683+6.9%
2024$16,542+1.2%
2023$16,340+0.4%
2022$16,267+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$572,000

To:

Sq Ft2,601DeedBook 3095, Page 157

Property Sale

Sale
$320,000
DeedBook S 126, Page 550

Property Built

Built

Year Built: 1979