Skip to content

32 Pelham RdWayne, NJ 07470

Built 1981

Last Sale Price
$840,000
Last Sale Date
Mar 20, 2025

Property Information

Block1107
Lot11
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage2,440
Acreage0.36

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$121,900
45%
Improvement Value:$148,500
55%
Total Assessment$270,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,828+4.1%
2024$15,211+1.3%
2023$15,022+0.5%
2022$14,955+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$840,000

To:

Sq Ft2,440DeedBook 4878, Page 182

Property Built

Built

Year Built: 1981