Skip to content

73 Colonial RdWayne, NJ 07470

Built 1980

Last Sale Price
$740,000
Last Sale Date
Jan 31, 2025

Property Information

Block1107
Lot8
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,420
Acreage0.41

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$123,800
48%
Improvement Value:$135,400
52%
Total Assessment$259,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,412+4.0%
2024$14,821+1.2%
2023$14,640+0.4%
2022$14,575+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$740,000

To:

Sq Ft2,420DeedBook 4847, Page 281

Property Built

Built

Year Built: 1980