Skip to content

23 Pelham RdWayne, NJ 07470

Built 1965

Last Sale Price
$420,000
Last Sale Date
Jun 7, 2016

Property Information

Block1108
Lot10
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionBI-LEVEL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,542
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$121,000
64%
Improvement Value:$68,700
36%
Total Assessment$189,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,280+4.0%
2024$10,847+1.2%
2023$10,714+0.4%
2022$10,667+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$420,000

To:

Sq Ft1,542DeedBook 2843, Page 140

Property Built

Built

Year Built: 1965