Skip to content

26 Chadwick RdWayne, NJ 07470

Built 1964

Last Sale Price
$445,000
Last Sale Date
Nov 28, 2017

Property Information

Block1108
Lot16
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionRANCH
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,551
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$121,000
44%
Improvement Value:$156,300
56%
Total Assessment$277,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,488+4.0%
2024$15,856+1.2%
2023$15,662+0.4%
2022$15,593+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$445,000

From:

To:

Sq Ft1,551DeedBook 3203, Page 121Recorded12/8/2017

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft1,551DeedBook 3157, Page 283Recorded10/4/2017

Property Built

Built

Year Built: 1964