Skip to content

933 Preakness AveWayne, NJ 07470

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 14, 2020

Property Information

Block1108
Lot47
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class15
DescriptionOLD STYLE
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,155
Acreage0.42

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$96,700
81%
Improvement Value:$23,300
19%
Total Assessment$120,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,135+4.0%
2024$6,862+1.2%
2023$6,778+0.4%
2022$6,748+2.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 1782, Page 229

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook X 156, Page 79

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook U 151, Page 4

Property Built

Built

Year Built: 1900