Skip to content

8 Pelham RdWayne, NJ 07470

Built 1964

Last Sale Date
May 20, 2020

Property Information

Block1112
Lot11
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionRANCH
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,220
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$121,900
65%
Improvement Value:$64,700
35%
Total Assessment$186,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,095+4.0%
2024$10,670+1.2%
2023$10,539+0.4%
2022$10,493+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$405,000

From:

To:

Sq Ft1,220DeedBook 3181, Page 76Recorded11/8/2017

Property Sale

Sale
$332,000
DeedBook 1820, Page 262

Property Built

Built

Year Built: 1964