Skip to content

17 Fenner PlaceWayne, NJ 07470

Built 1962

Last Sale Price
$258,500
Last Sale Date
Jun 15, 1998

Property Information

Block1110
Lot4
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionRANCH
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,228
Acreage0.35

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$121,100
59%
Improvement Value:$84,900
41%
Total Assessment$206,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,249+4.0%
2024$11,779+1.2%
2023$11,635+0.4%
2022$11,583+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$258,500

To:

Sq Ft1,228DeedBook 156, Page 81

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook Q 129, Page 205

Property Built

Built

Year Built: 1962