Skip to content

30 Darlington DrWayne, NJ 07470

Built 1966

Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
Sep 27, 2017

Property Information

Block1113
Lot24
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,259
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$121,100
49%
Improvement Value:$128,100
51%
Total Assessment$249,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,817+4.0%
2024$14,249+3.0%
2023$13,838+0.4%
2022$13,776+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$550,000

To:

Sq Ft2,259DeedBook 3194, Page 131

Property Built

Built

Year Built: 1966