Skip to content

94 Darlington DrWayne, NJ 07470

Built 1962

Last Sale Price
$507,500
Last Sale Date
Sep 10, 2020

Property Information

Block1113
Lot39
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionBI-LEVEL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage2,288
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$121,000
57%
Improvement Value:$91,500
43%
Total Assessment$212,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,635+4.0%
2024$12,151+1.2%
2023$12,002+0.4%
2022$11,949+2.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$507,500

To:

Sq Ft2,288DeedBook 3885, Page 1

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft2,288DeedBook 2777, Page 197Recorded2/19/2016

Property Sale

Sale
$212,500
DeedBook N 129, Page 248

Property Sale

Sale
$73,750
DeedBook S 117, Page 488

Property Built

Built

Year Built: 1962