Skip to content

62 Normandy DrWayne, NJ 07470

Built 1965

Last Sale Price
$382,500
Last Sale Date
Sep 16, 2013

Property Information

Block1113
Lot52
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionBI-LEVEL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,712
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$122,100
60%
Improvement Value:$81,600
40%
Total Assessment$203,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,112+4.0%
2024$11,648+1.2%
2023$11,505+0.4%
2022$11,454+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$382,500

To:

Sq Ft1,712DeedBook 2371, Page 186

Property Built

Built

Year Built: 1965