Skip to content

51 Colonial RdWayne, NJ 07470

Built 1971

Last Sale Price
$420,000
Last Sale Date
Dec 8, 2017

Property Information

Block1113
Lot56
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionBUNGALO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,145
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$126,200
55%
Improvement Value:$101,700
45%
Total Assessment$227,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,551+4.0%
2024$13,031+1.2%
2023$12,872+0.4%
2022$12,815+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$420,000

To:

Sq Ft2,145DeedBook 3259, Page 122

Property Built

Built

Year Built: 1971