Skip to content

39 Carlisle RdWayne, NJ 07470

Built 1964

Last Sale Price
$460,000
Last Sale Date
Dec 29, 2006

Property Information

Block1108
Lot23
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionBUNGALO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,164
Acreage0.43

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$124,800
60%
Improvement Value:$83,100
40%
Total Assessment$207,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,362+4.0%
2024$11,888+1.2%
2023$11,742+0.4%
2022$11,690+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$460,000

To:

Sq Ft2,164DeedBook 1377, Page 92

Property Built

Built

Year Built: 1964