Skip to content

27 Larkspur RdWayne, NJ 07470

Built 1962

Last Sale Price
$600,000
Last Sale Date
Aug 21, 2024

Property Information

Block1114
Lot6
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionRANCH
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,337
Acreage0.35

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$121,400
57%
Improvement Value:$91,700
43%
Total Assessment$213,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,671+4.0%
2024$12,185+1.2%
2023$12,036+0.4%
2022$11,983+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$600,000

To:

Sq Ft1,337DeedBook 4790, Page 49

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook W 146, Page 305

Property Sale

Sale
$275,000
DeedBook Y 120, Page 342

Property Built

Built

Year Built: 1962