Skip to content

42 Rolling Hills DrWayne, NJ 07470

Built 1962

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 22, 2021

Property Information

Block1114
Lot1
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage2,552
Acreage0.43

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$124,800
44%
Improvement Value:$157,600
56%
Total Assessment$282,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,792+4.0%
2024$16,148+1.2%
2023$15,950+2.1%
2022$15,629+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$518,000

From:

To:

Sq Ft2,552DeedBook 3844, Page 146Recorded8/13/2020

Property Built

Built

Year Built: 1962