Skip to content

10 Larkspur RdWayne, NJ 07470

Built 1962

Last Sale Price
$419,900
Last Sale Date
Jun 27, 2002

Property Information

Block1115
Lot11
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionRANCH
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage2,365
Acreage0.35

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$121,000
45%
Improvement Value:$149,100
55%
Total Assessment$270,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,060+4.0%
2024$15,444+1.2%
2023$15,255+0.4%
2022$15,188+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$419,900

To:

Sq Ft2,365DeedBook 443, Page 123

Property Sale

Sale
$201,000
DeedBook W 124, Page 89

Property Built

Built

Year Built: 1962