Skip to content

30 Larkspur RdWayne, NJ 07470

Built 1962

Last Sale Price
$284,900
Last Sale Date
May 5, 1999

Property Information

Block1116
Lot10
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionBI-LEVEL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage2,288
Acreage0.37

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$122,100
51%
Improvement Value:$118,800
49%
Total Assessment$240,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,324+4.0%
2024$13,775+1.2%
2023$13,606+0.4%
2022$13,546+2.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$284,900

To:

Sq Ft2,288DeedBook 160, Page 192

Property Sale

Sale
$270,000
DeedBook N 137, Page 450

Property Sale

Sale
$245,000
DeedBook E 126, Page 525

Property Built

Built

Year Built: 1962