Skip to content

18 Greenrale AveWayne, NJ 07470

Built 1964

Last Sale Price
$290,000
Last Sale Date
Jan 15, 1998

Property Information

Block2107
Lot13
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage2,250
Acreage0.35

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$115,000
48%
Improvement Value:$125,400
52%
Total Assessment$240,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,294+4.0%
2024$13,746+1.2%
2023$13,578+0.4%
2022$13,518+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$290,000

To:

Sq Ft2,250DeedBook 153, Page 1

Property Sale

Sale
$245,000
DeedBook A 118, Page 375

Property Built

Built

Year Built: 1964