Skip to content

55 Darlington DrWayne, NJ 07470

Built 1967

Last Sale Date
Jan 4, 2016

Property Information

Block1117
Lot12
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionRANCH
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$121,000
53%
Improvement Value:$106,100
47%
Total Assessment$227,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,503+4.0%
2024$12,986+1.2%
2023$12,827+0.4%
2022$12,770+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1967