Skip to content

78 Harmer TerrWayne, NJ 07470

Built 1962

Last Sale Price
$184,900
Last Sale Date
Aug 15, 1986

Property Information

Block1117
Lot7
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage3,247
Acreage0.39

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$122,900
44%
Improvement Value:$159,200
56%
Total Assessment$282,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,774+4.0%
2024$16,130+1.2%
2023$15,933+0.4%
2022$15,862+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$184,900

To:

Sq Ft3,247DeedBook 117, Page 95

Property Built

Built

Year Built: 1962