Skip to content

27 Darlington DrWayne, NJ 07470

Built 1968

Last Sale Price
$599,900
Last Sale Date
Aug 1, 2007

Property Information

Block1118
Lot11
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionBI-LEVEL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,874
Acreage0.35

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$121,100
46%
Improvement Value:$142,900
54%
Total Assessment$264,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,697+4.0%
2024$15,096+1.2%
2023$14,911+0.4%
2022$14,845+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$599,900

To:

Sq Ft2,874DeedBook 1479, Page 270

Property Sale

Sale
$271,000
DeedBook W 129, Page 416

Property Built

Built

Year Built: 1968