Skip to content

23 Darlington DrWayne, NJ 07470

Built 1968

Last Sale Price
$811,000
Last Sale Date
Oct 7, 2024

Property Information

Block1118
Lot12
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage3,556
Acreage0.35

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$121,100
37%
Improvement Value:$210,400
63%
Total Assessment$331,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,711+4.0%
2024$18,955+1.2%
2023$18,723+0.4%
2022$18,640+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$811,000

To:

Sq Ft3,556DeedBook 4785, Page 136

Property Sale

Sale
$318,000
DeedBook W 139, Page 70

Property Built

Built

Year Built: 1968