Skip to content

39 Tosch AveWayne, NJ 07470

Built 1951

Last Sale Price
$430,000
Last Sale Date
Jan 21, 2022

Property Information

Block1200
Lot40
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionCAPE COD
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,910
Acreage0.36

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$101,300
55%
Improvement Value:$84,100
45%
Total Assessment$185,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,024+4.0%
2024$10,601+1.2%
2023$10,471+0.4%
2022$10,425+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$430,000

To:

Sq Ft1,910DeedBook 4282, Page 149

Property Built

Built

Year Built: 1951