Skip to content

49 White Oak LaneWayne, NJ 07470

Built 1952

Last Sale Price
$405,000
Last Sale Date
Mar 14, 2014

Property Information

Block1204
Lot3
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionCAPE COD
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,888
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$104,400
49%
Improvement Value:$107,700
51%
Total Assessment$212,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,611+4.0%
2024$12,128+1.2%
2023$11,979+0.4%
2022$11,926+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$405,000

From:

To:

Sq Ft1,888DeedBook 2446, Page 246Recorded3/24/2014

Property Built

Built

Year Built: 1952