Skip to content

22 Cathy Ann CourtWayne, NJ 07470

Built 1957

Last Sale Price
$389,000
Last Sale Date
Dec 17, 2015

Property Information

Block1201
Lot5
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,620
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$121,100
57%
Improvement Value:$91,600
43%
Total Assessment$212,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,647+4.0%
2024$12,162+1.2%
2023$12,013+0.4%
2022$11,960+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$389,000

To:

Sq Ft1,620DeedBook 2760, Page 293

Property Built

Built

Year Built: 1957