Skip to content

47 Hamilton AveWayne, NJ 07470

Built 1952

Last Sale Price
$405,000
Last Sale Date
Aug 7, 2018

Property Information

Block1204
Lot14
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionCAPE COD
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,602
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$102,200
59%
Improvement Value:$70,700
41%
Total Assessment$172,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,031+4.1%
2024$9,636+1.3%
2023$9,515+0.5%
2022$9,472+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$405,000

To:

Sq Ft1,602DeedBook 3378, Page 275

Property Built

Built

Year Built: 1952