Skip to content

24 Louisa CtWayne, NJ 07470

Built 1945

Last Sale Price
$242,500
Last Sale Date
Sep 15, 1999

Property Information

Block1202
Lot48
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionCAPE/RANCH
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,391
Acreage0.51

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$144,300
51%
Improvement Value:$140,500
49%
Total Assessment$284,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,934+4.0%
2024$16,285+1.2%
2023$16,086+0.4%
2022$16,014+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$242,500

To:

Sq Ft2,391DeedBook 163, Page 304

Property Built

Built

Year Built: 1945