Skip to content

8 Highfield CourtWayne, NJ 07470

Built 1958

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Nov 29, 2004

Property Information

Block1202
Lot8
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,276
Acreage0.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$86,200
43%
Improvement Value:$115,100
57%
Total Assessment$201,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,969+4.0%
2024$11,510+1.2%
2023$11,369+0.4%
2022$11,319+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$500,000

To:

Sq Ft2,276DeedBook 920, Page 171

Property Sale

Sale
$222,500
DeedBook K 147, Page 111

Property Built

Built

Year Built: 1958