Skip to content

36 Rutgers CourtWayne, NJ 07470

Built 1958

Last Sale Price
$425,000
Last Sale Date
May 7, 2010

Property Information

Block1202
Lot69
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,506
Acreage0.55

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$130,100
63%
Improvement Value:$75,600
37%
Total Assessment$205,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,231+4.0%
2024$11,762+1.2%
2023$11,618+0.4%
2022$11,567+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$425,000

To:

Sq Ft2,506DeedBook 1957, Page 200

Property Built

Built

Year Built: 1958