Skip to content

22 Ashwood LaneWayne, NJ 07470

Built 1953

Last Sale Date
Jan 4, 2016

Property Information

Block1203
Lot4
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionCAPE COD
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$103,700
53%
Improvement Value:$93,300
47%
Total Assessment$197,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,714+4.0%
2024$11,264+1.2%
2023$11,127+0.4%
2022$11,077+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1953