Skip to content

18 Ashwood LaneWayne, NJ 07470

Built 1953

Last Sale Price
$495,000
Last Sale Date
Sep 16, 2019

Property Information

Block1203
Lot3
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionCAPE COD
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,562
Acreage0.28

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$106,100
52%
Improvement Value:$98,300
48%
Total Assessment$204,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,154+4.0%
2024$11,688+1.2%
2023$11,545+0.4%
2022$11,493+17.2%
Property History

Property Sale

Sale
$495,000

To:

Sq Ft1,562DeedBook 3672, Page 271

Property Sale

Sale
$452,000

From:

To:

Sq Ft1,562DeedBook 2492, Page 100Recorded7/11/2014

Property Sale

Sale
$440,000

From:

To:

Sq Ft1,562DeedBook 2349, Page 1Recorded8/6/2013

Property Sale

Sale
$385,000
DeedBook 819, Page 7

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook Y 151, Page 183

Property Sale

Sale
$186,000
DeedBook L 127, Page 426

Property Sale

Sale
$139,900
DeedBook T 114, Page 50

Property Built

Built

Year Built: 1953