Skip to content

52 Hamilton AveWayne, NJ 07470

Built 1953

Last Sale Price
$178,000
Last Sale Date
Oct 24, 1997

Property Information

Block1205
Lot13
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionCAPE COD
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,592
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$103,600
54%
Improvement Value:$88,300
46%
Total Assessment$191,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,410+4.0%
2024$10,973+1.2%
2023$10,839+0.4%
2022$10,791+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$178,000

To:

Sq Ft1,592DeedBook 152, Page 242

Property Sale

Sale
$205,000
DeedBook P 120, Page 74

Property Built

Built

Year Built: 1953