Skip to content

57 Village DrWayne, NJ 07470

Built 1948

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
Jun 29, 1998

Property Information

Block1908
Lot17
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionCAPE COD
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,620
Acreage0.3

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$91,500
57%
Improvement Value:$68,500
43%
Total Assessment$160,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,514+4.0%
2024$9,149+1.2%
2023$9,037+0.4%
2022$8,997+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$175,000

To:

Sq Ft1,620DeedBook 156, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1948