Skip to content

133 Mac Donald DrWayne, NJ 07470

Built 1956

Last Sale Price
$641,500
Last Sale Date
Apr 13, 2021

Property Information

Block1213
Lot7
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionRANCH
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,659
Acreage0.77

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$128,500
50%
Improvement Value:$128,100
50%
Total Assessment$256,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,257+4.0%
2024$14,672+1.2%
2023$14,493+0.4%
2022$14,429+2.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$641,500

To:

Sq Ft1,659DeedBook 4020, Page 159

Property Sale

Sale
$385,000

From:

To:

Sq Ft1,658DeedBook 3097, Page 82Recorded7/17/2017

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft1,658DeedBook 3044, Page 44Recorded5/1/2017

Property Built

Built

Year Built: 1956