Skip to content

32 Ponds CircleWayne, NJ 07470

Built 1985

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Jun 14, 1991

Property Information

Block1215
Lot3
QualifierC0005
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
DescriptionTOWNHOUSE B
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,420
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$50,000
21%
Improvement Value:$188,300
79%
Total Assessment$238,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,169+4.0%
2024$13,626+1.2%
2023$13,459+0.4%
2022$13,400+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$230,000

To:

Sq Ft2,420DeedBook 129, Page 523

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook X 114, Page 245

Property Built

Built

Year Built: 1985