Skip to content

53 Ponds CircleWayne, NJ 07470

Built 1985

Last Sale Price
$427,500
Last Sale Date
Feb 25, 2013

Property Information

Block1215
Lot3
QualifierC0009
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
DescriptionTOWNHOUSE C
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,521
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$50,000
21%
Improvement Value:$188,000
79%
Total Assessment$238,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,151+4.0%
2024$13,609+1.2%
2023$13,442+0.4%
2022$13,383+2.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$427,500

To:

Sq Ft2,521DeedBook 2289, Page 71

Property Sale

Sale
$260,000
DeedBook Z 130, Page 551

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook Y 114, Page 485

Property Built

Built

Year Built: 1985