Skip to content

549 Alps RdWayne, NJ 07470

Built 1924

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Nov 30, 2023

Property Information

Block1303
Lot24
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,920
Acreage0.57

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$103,100
61%
Improvement Value:$64,600
39%
Total Assessment$167,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,971+4.0%
2024$9,589+1.2%
2023$9,472+0.4%
2022$9,430+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook K 150, Page 51

Property Sale

Sale
$116,500
DeedBook Z 113, Page 383

Property Built

Built

Year Built: 1924