Skip to content

111 Tall Oaks DrWayne, NJ 07470

Built 1967

Last Sale Price
$403,000
Last Sale Date
Aug 31, 1999

Property Information

Block1305
Lot5
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,488
Acreage0.33

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$119,800
40%
Improvement Value:$179,700
60%
Total Assessment$299,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,808+4.0%
2024$17,125+1.2%
2023$16,916+0.4%
2022$16,841+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$403,000

To:

Sq Ft3,488DeedBook 162, Page 323

Property Built

Built

Year Built: 1967