Skip to content

43 Cedarcliffe DrWayne, NJ 07470

Built 1950
Other Exempt

Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
Aug 15, 2022

Property Information

Block1309
Lot19
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class15
DescriptionRANCH
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,443
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$98,400
57%
Improvement Value:$73,500
43%
Total Assessment$171,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2023$9,709+0.4%
2022$9,666+2.0%
2021$9,479+5.6%
2020$8,979+5.3%
Property History

Property Sale

Sale
$550,000

To:

Sq Ft1,443DeedBook 4388, Page 257

Property Sale

Sale
$370,000
DeedBook 1808, Page 273

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 190, Page 207

Property Sale

Sale
$138,500
DeedBook D 132, Page 545

Property Built

Built

Year Built: 1950