Skip to content

2 Lake Trail EWayne, NJ 07470

Built 1935

Last Sale Price
$532,500
Last Sale Date
Sep 27, 2024

Property Information

Block1310
Lot1
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,560
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$93,600
57%
Improvement Value:$69,600
43%
Total Assessment$163,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,704+4.0%
2024$9,332+1.2%
2023$9,218+0.4%
2022$9,177+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$532,500

To:

Sq Ft1,560DeedBook 4782, Page 178

Property Sale

Sale
$350,000
Sq Ft1,560DeedBook 3644, Page 133Recorded8/27/2019

Property Sale

Sale
$440,000
DeedBook 1449, Page 171

Property Sale

Sale
$315,000
DeedBook 736, Page 167

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook E 157, Page 295

Property Built

Built

Year Built: 1935