Skip to content

4 Lake Trail EWayne, NJ 07470

Built 1935

Last Sale Price
$185,000
Last Sale Date
Feb 15, 1994

Property Information

Block1310
Lot2
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage1,528
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$93,600
59%
Improvement Value:$65,800
41%
Total Assessment$159,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,478+4.0%
2024$9,114+1.2%
2023$9,003+0.4%
2022$8,963+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$185,000

To:

Sq Ft1,528DeedBook 135, Page 34

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook D 124, Page 334

Property Built

Built

Year Built: 1935