Skip to content

78 Tall Oaks DrWayne, NJ 07470

Built 1965

Last Sale Price
$560,000
Last Sale Date
May 20, 2020

Property Information

Block1311
Lot12
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage2,386
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$121,400
50%
Improvement Value:$120,100
50%
Total Assessment$241,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,360+4.0%
2024$13,809+1.2%
2023$13,640+0.4%
2022$13,580+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$560,000

To:

Sq Ft2,386DeedBook 3826, Page 273

Property Sale

Sale
$480,000
DeedBook 604, Page 102

Property Built

Built

Year Built: 1965