Skip to content

102 Tall Oaks DrWayne, NJ 07470

Built 1967

Last Sale Price
$497,000
Last Sale Date
Aug 25, 2016

Property Information

Block1311
Lot6
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionRANCH
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,296
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$121,000
45%
Improvement Value:$149,500
55%
Total Assessment$270,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,084+4.0%
2024$15,467+1.2%
2023$15,278+0.4%
2022$15,210+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$497,000

To:

Sq Ft2,296DeedBook 2893, Page 198

Property Sale

Sale
$355,000
DeedBook G 119, Page 164

Property Built

Built

Year Built: 1967