Skip to content

10 Monhegan AveWayne, NJ 07470

Built 1957

Last Sale Price
$495,000
Last Sale Date
Dec 29, 2014

Property Information

Block1315
Lot17
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionRANCH
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,759
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$121,200
53%
Improvement Value:$107,400
47%
Total Assessment$228,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,593+4.0%
2024$13,071+1.2%
2023$12,911+0.4%
2022$12,854+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$495,000

To:

Sq Ft1,759DeedBook 2574, Page 271

Property Sale

Sale
$515,000
DeedBook 1643, Page 125

Property Sale

Sale
$560,000
DeedBook 1360, Page 93

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook H 145, Page 345

Property Built

Built

Year Built: 1957