Skip to content

83 Seminole AveWayne, NJ 07470

Built 1959

Last Sale Price
$425,000
Last Sale Date
Jan 15, 2001

Property Information

Block1317
Lot17
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionBI-LEVEL
Dwellings1
ZoningR0B
Sq Footage2,588
Acreage0.44

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$125,200
50%
Improvement Value:$125,800
50%
Total Assessment$251,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,924+4.0%
2024$14,352+1.2%
2023$14,176+0.4%
2022$14,114+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$425,000

To:

Sq Ft2,588DeedBook 208, Page 261

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook X 127, Page 123

Property Built

Built

Year Built: 1959