Skip to content

35 Lenape TrailWayne, NJ 07470

Built 1940

Last Sale Price
$560,000
Last Sale Date
Jun 17, 2025

Property Information

Block1317
Lot26
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionRANCH
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,287
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$97,900
63%
Improvement Value:$57,800
37%
Total Assessment$155,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,258+4.0%
2024$8,903+1.2%
2023$8,794+3.9%
2022$8,463+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$560,000

To:

Sq Ft1,287DeedBook 4931, Page 292

Property Sale

Sale
$325,000

From:

To:

Sq Ft1,287DeedBook 3528, Page 139Recorded3/6/2019

Property Sale

Sale
$275,000

To:

DeedBook 1856, Page 31

Property Sale

Sale
$150,000

To:

DeedBook 291, Page 102

Property Built

Built

Year Built: 1940