Skip to content

6 Lenape TrailWayne, NJ 07470

Built 1974

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 21, 2020

Property Information

Block1317
Lot43
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionCAPE COD
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,884
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$93,500
43%
Improvement Value:$125,800
57%
Total Assessment$219,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,040+4.0%
2024$12,540+1.2%
2023$12,386+0.4%
2022$12,331+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$289,000
DeedBook 2930, Page 1

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft1,884DeedBook 2857, Page 271Recorded7/15/2016

Property Built

Built

Year Built: 1974