Skip to content

2 Cayuga TrailWayne, NJ 07470

Built 1935

Last Sale Price
$915,000
Last Sale Date
Aug 27, 2025

Property Information

Block1318
Lot3
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
DescriptionOTHER
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage3,488
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$101,000
38%
Improvement Value:$164,200
62%
Total Assessment$265,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,769+4.0%
2024$15,164+1.2%
2023$14,979+0.4%
2022$14,912+2.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$915,000

To:

Sq Ft3,488DeedBook 4996, Page 184

Property Sale

Sale
$590,000

To:

Sq Ft3,488DeedBook 3747, Page 220

Property Sale

Sale
$254,000

To:

DeedBook A 137, Page 295

Property Built

Built

Year Built: 1935