Skip to content

19 Elmwood TerrWayne, NJ 07470

Built 1951

Last Sale Price
$475,500
Last Sale Date
Jun 27, 2016

Property Information

Block1324
Lot2
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage3,304
Acreage0.41

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$109,000
41%
Improvement Value:$158,300
59%
Total Assessment$267,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,894+6.2%
2024$14,970+5.0%
2023$14,261+0.4%
2022$14,198+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$475,500

To:

Sq Ft2,396DeedBook 2852, Page 289

Property Sale

Sale
$550,000
DeedBook 820, Page 123

Property Built

Built

Year Built: 1951